Шрифти по уставу
Дуже важко думати про щось інше, ніж про війну на Сході країни. Безкінечне читання фронтових звітів у Фейсбуці. Щоб не зациклитися, намагаюсь думати інколи про дизайн, професійні інтереси, але все одно, в голові все крутиться довкола воєнної теми.
Тема фірмового стилю в збройних силах мене цікавила давно, вирішив докладніше розвідати її. До дослідження власне армійської типографіки мене підштовхнуло виготовлення прапору Національної Гвардії України. Я був здивований тим який шрифт використаний для надпису на прапорі. Переривши Інтернет, знайшов багато цікавого матеріалу. Не вся інформація на поверхні, очевидно, багато закритої, взагалі, довелося попотіти.
Норвегія – Forsvaret Norge

Норвегія мене вразила своїм підходом. Гарний стиль поданий в детальному брендбуці. Для акциденції розроблений спеціальний шрифт Forsvaret, для звичайних текстів Myriad Pro або Cambria. Керівництво стилем просто на висоті.
Голандія – Rijksoverheid

Голландці використовують шрифти, розроблені спеціально для урядових організацій, армія теж є в цьому переліку. Існує дві гарнітури: Rijksoverheid Sans та Rijksoverheid Serif. Розробка студії Studio Dumbar. В Мережі є статті про цей проект.
Думаю, для нас це може прозвучати дивним, але згодом на прохання уряду було розширено кількість накреслень Sans, тих, які вже були, їм не вистачило!
США – U.S. Army

В американській армії, як і очікувано, все добре. Передбачено використання для акциденції Interstate Bold у верхньому регістрі. Interstate Regular – для звичайних текстів, Italic та Bold Italik заборонені до використання. Для службових цілей дозволено використовувати Arial. Це й багато іншого розписано в детальному керівництві.
Німеччина – Bundeswehr

Німці, наскільки я зрозумів, використовують вже другу версію фірмової ідентифікації. З незрозумілих причин нема доступу до сайту на якому колись була детальна інформація. Але я знайшов старий файл. Підозрюю, що плануються зміни в стилі, дещо вже змінилося. Фірмовою гарнітурою для німецької армії є всюдисущий Frutiger. Використовується три накреслення Frutiger Regular, Frutiger Bold та Frutiger Black.
Трохи інформації не суто по армійській темі. Для федерального уряду Німеччини розроблені нові шрифти BundesSerif і BundesSans. Це – багата розробка з великою кількістю накреслень. Цікаві шрифти, колись на них окремо зупинюся. Мабуть, і в вояк будуть зміни шрифтів.
Для прикладу хотів би ще показати як виглядає армійський часопис Y – das Magazin der Bundeswehr. Тут – дещо інша стилістика, але дуже вона мені сподобалося. Використовується гарнітури Titling Gothic FB та Rockwell Std.






Швеція – Försvarsmakten

В шведів досить багатий набір, Myriad Pro Regular – для текстів, Myriad Pro Bold – в заголовках та підзаголовках, Minion Pro Regular – основний текст. Gunplay – використовується для рекламних текстів. В об’ємному керівництві керівництві фірмовим подано багато гарних прикладів.
Швейцарія – Schweizer Armee

Швейцарці використовують Frutiger Light та Frutiger Bold. Це – більш ніж логічно, використати надбання їхнього співвітчизника Адріана Фрутігера. Але не надто оригінально. Від цих хлопців очікував свіжого погляду.
Великобританія – Army

Фірмовим шрифтом армії Об’єднаного королівства є знову ж таки Frutiger LT Std. Для листування і службового використання передбачено Arial – практичний вибір. Написано також, що зійде і Helvetica чи простий Frutiger. Є спеціальний ресурс British Army Brand Portal, де зібрано багато військової емблематики британців, що може бути цікаво і нам, в контексті збільшення інтересу до цієї теми в українців.
Канада – Canadian Armed Forces

Підсумовуючи, хочу зауважити, що далеко не у всіх держав навіть розвинутого світу вояки мають нормально розроблені стилі. Ще менше армій мають спеціально спроектовані шрифти. Незважаючи на це, є достатньо прикладів, на які нам можна рівнятися. Я не поміщав в підбірку неофіційну інформацію, лише з офіційних джерел. Очевидно, що всі армії використовують якісь шрифти, але часто я не міг знайти офіційних документів з описами фірмового стилю. Можливо, з часом буде більше джерел для доповнення статті.
Tags: typography
2 коментарі